Gyógynövények és hatásuk
2011.03.20. 16:41
Vérehulló fecskefű - Chelidonim majus
Aranyfűnek, arannyal versengőnek, cinandónak, gódircnak, kódavérének, kecsketejnek, mennyeiajándékank, rántófűnek, vérhullatófűnek is nevezik. A mákfélékhez tartozó vérehulló fecskefű legszívesebben erdőszéleken, cserjésekben , falak, kerítések, házak mentén fordul elő.
Áprilistól októberig virít. A gyökértörzsből akár 80 cm magas elágazó csöves, szögletes szár nyúlik fel, sárga virágai egyenként ülnek a levelek hónaljában, vagy ernyőben állnak. A növénynek narancssárga tejnedve van a szárban és a gyökértörzsben is. Levelei - melyek hasonlítanak a tölgyfáéhoz - szeldeltek, a szárnyak csipkések. A növény gyökerét tavasszal és ősszel gyűjtjük; a növényt virágzás idején, egész nyáron át. A régi füveskönyvekben az áll, hogy a fecskék kis levéldarabkájával kenik be s fiókáik szemét.
Vértisztító és vérképző hatású. Csalánnal és bodza hajtással fehérvérűség, leukémia ellen hatásos, ha naponta legalább 2 litert iszunk belőle. Frissen préselve májbetegség ellen hatásos. A kinyert levet 2x-es mennyiségű langyos vízzel felhígítjuk, és kortyonként fogyasztjuk. Borba áztatva (30g fecskefű 1-2 órára fél liter borba áztatva) hatékonyan szünteti meg a sárgaságot. Nagyon jótékonyan hat az anyagcserére, mint májtisztító, de sikerrel alkalmazható vese és epebetegségek esetén is. Ajánlható még viszkető aranyér, és vizelés közben jelentkező szűró nyilalló fájdalom esetén, de fülzűgás ellen is jó. Utóbbi esetekben 2-3 csésze forrázott fecskefűteát kell meginni naponta.
Külsőleg rosszindulatú bőrbántalmak, szenölcsök, tyúkszemek, sömör gyógyítására alkalmas. Kitartó kezeléssel a bőrrákon is segíthet!! A szürkehályog és a szaruhártya foltjai is eltünnek lassanként, Még a látóhártya bevérzése, és leválása esetén is segít. A levélből nyert nedvet becsukot szemmel a belső szemzugba kell kenni. A fáradt szemet is felfrissít
Kaliforniai kakukkmák (Eschscholzia californica)
Leveleit az indiánok megfőzték, vagy forró köveken szárították. Föld feletti részeiből nyugtatót készítettek, amelyet főként fogfájás ellen használtak. Hatóanyagai segítik a vér O2-felvételét, és serkentik az A-vitamin felszívódását. Ny-Európában gyermekeknek túlmozgékonyság, álmatlanság, makacs köhögés ellen adják, de felnőtteknek is készítenek belőle altatót. Belsőleg alkalmazva az alvászavarokat, különösen az elalvási nehézségeket enyhíti, és a túlterheltség okozta feszültség oldását segíti. Önmagában vagy macskagyökérrel, golgotavirággal és citromfűvel együtt használják. Nyugtató hatása mellett a gyermekek ágybavizelése ellen is hatásos.
Az előírt adagolás betartása esetén mindeddig nem jelentkeztek nem várt, káros mellékhatások.
Paradicsom
Emésztést javító termése tisztítja, lágyítja a bőrt, helyreállítja a pH-ját, jótékonyan hat a zsíros, pattanásos bőrre. A homeopátiában fejfájás és reumatikus panaszok ellen használják. Mexikóban a növény mérgező, zöld hajtását felfüggesztik a házban, mert szagával távol tartja a csótányokat.
A paradicsom az egyik legközkedveltebb zöldségfélénk, amely nélkülözhetetlen a szervezet számára. A paradicsom fogyasztása elősegíti a szervezet fejlődését.Különösen ajánlható ízületi gyulladás, reuma esetén. Segít legyőzni a köszvényt. Vese- és epekő oldására szintén hasznosnak tartják. Javítja az emésztést Vékonybélhurut esetén is segít a répával, burgonyával és almával együtt fogyasztva. Hányinger elleni anyagokat is tartalmaz. Bár maga is kicsit savas, a gyomorsavtúltengés hatásos ellenszere. Méregteleníti a szervezetet, tisztítja a vét. Kitisztítja a sebeket: a paradicsom nemcsak belsőleg, de külsőleg is hat a test tisztítására. Ha nehezen gyógyuló sebre paradicsompakolást teszünk, hasonlóan a krumplipép-pakoláshoz, megtisztítja a sebet, és hozzásegít a gyors gyógyuláshoz. A gennyes seb kifakadását és gyógyulását is segíti, ha kis paradicsom sapkát, gézt, majd folpackot teszünk rá, és leragasztjuk, hogy ne érje levegő.Csökkenti a rák-kockázatot, a paradicsomban található bioflavon a lycopene, ami kimondottan rákellenes anyag a szervezetünkben. Ez a karotinfajta ugyanis sokkal ellenállóbb mint a sárgarépa karotinja. Különösen a prosztatarák ellen hatékony.
Sáfrányos szeklice
A teljes nyílás után szedik a csöves virágokat (szirmok). Élelmiszerek, cukrászati készítmények, gyógyszerek, borok színezésére alkalmas. Teája nyálkaoldó hatású. Nyugat-Európában kaszatterméséből érelmeszesedést gátló olajat nyernek.A virágzatot a sáfrány pótlására (hamisítására), használják.. Gyönyörű színt ad az ételnek, de keserű mellékíz nélkül. A terméséből kivont olajat a magas vérzsírszint csökkenésére , élelmiszerszinezékként, de még bőrápolóként is alkalmazzák. Hatóanyagok :kalkon,kartamin(sárga),kartamon(narancs),p-kinonok,flavonoidok,linolsav,linolénsav, karotionidok
Burgonya
A nyers burgonyaszeletek nedve lágyítja, tisztítja a bőrt. Reszeléke enyhíti a szem körüli duzzanatokat, hűsíti a napégette bőrt. Pépjével pattanásokat, aranyeres csomót kezelnek. Nedvével keléseket vagy forrázott sebeket gyógyítanak.
Serkenti az emésztést és megköti a savfelesleget, vízhajtó hatású, miközben kalóriaértéke a kenyérnél, a tésztánál és a rizsnél alacsonyabb, szénhidráttartalma kiváló az idegek és az agy tápanyagellátására, emellett tartalmaz még magas biológiai értékű fehérjét, A-, C- és egyes B-vitaminokat, folsavat, valamint nagy mennyiségű káliumot. Nyers leve jót tesz gyomorbántalmak, akár gyomorfekély esetén, mivel semlegesíti a felgyülemlett savat. A szemünkön egy órán át pihentetett burgonyaszeletek csupán egy-két alkalom alatt is megszüntetik a karikákat. Főzésnél a benne levő értékeket úgy őrizhetjük meg leginkább, ha héjában, fedő alatt, lehetőleg gőzben pároljuk.
Maghéj nélküli tök
A magjából kinyert olajat használják gyulladások, prosztatabetegségek, érelmeszesedés, valamint a szervezet természetes ellenállóképességének fokozására (pl. Peponen gyógyhatású készítmény).A magjából hidegen sajtolt olaj remek minőségű salátaolaj, a benne lévő mintegy 25 féle alkaloida összhatása révén roboráló és gyógyhatású is (pl. Pepponen kapszula). A visszamaradó magdara édesipari alapanyag, vagy koncentrált fehérje takarmány. Magján csupán egy vékony hártya van, ami megszárítva egyszerűen ledörzsölhető, így már a bontással sem kell vesződni. A zsenge termésből készített püré hatékony eledele a diétázóknak. Sütve, sőt spagettiszószként is fogyasztható.
Dohány
Az amerikai indiánok leveleiből készült borogatással rándulást, elfertőződött sebeket, csípéseket, bőrbajokat kezeltek. Nedve belsőleg enyhíti az arcidegzsábát. A beáztatott levelek gyorsan hatnak az aranyeres csomóra.
Izsóp
Fiatal virágzó hajtását gyűjtik. Köhögéscsillapító, izzadást gátló, szélhajtó, étvágyjavító, vérnyomásemelő, asztmás és hörghurutos bántalmakat szüntető hatású. Húsok, mártások fűszere. Illóolaját a konzerv-, likőr- és kozmetikai ipar használja.
Zsálya (Salvia officinalis)
Kerti vagy orvosi zsályának is nevezik. Keresztben átellenesen álló levelei csillognak, és kesernyés, fűszeres illatot árasztanak. A védett, napos helyeket kedveli. Levelét gyűjtik. (Mezei változata is ismert, de a kertinek jobb a hatásfoka.)
TEA. A zsályatea erősíti a testet, megóv a szélütéstől, és nagyon jó hatásfokú bénuládok kezelésében. A levendulával együtt segít éjszakai izzadás esetén. Élénkítő hatása révén megszünteti a nagyfokú gyöngeséget. Eredményes a következő betegségekben: görcsök, gerincvelőbántalmak, mirígymegbetegedések,pl pajzsmirígytúlműködés , végtagreszketés. Napközben 2 csésze zsályateát kell meginni kortyonként a felsorolt betegségek esetén. A tea nagyon jól hat a májra, megszünteti a puffadást és egyéb panaszokat, melyek a májbetegséggel függnek össze. Tisztítja a vért, nyáktalanítja a légzőrendszert, megszünteti a hasi diszkomfort érzést, a bélzavarokat, a hasmenést. Étvágygerjesztő. 1 teáskanál 1/4l vízhez forrázva.
ECSETELÉS, ÖBLÖGETÉS Külsőleg borogatásra, öblögetésre alkalmas a zsályatea: rovarcsípés, mandulagyulladás, torok és szájüreg gyulladás, fogak gennygócaira, vérző, laza fogak, fogínysorvadás, fekély.
ÜLŐFŰRDŰ ajánlott: idegbántalomban, fájdalmas menstruáció esetén,aranyér betegségben. Két összmarék levelet éjszakára hideg vízben áztatunk, másnap felforraljuk, és a fűrdővízhez öntjük. Még 1x melegíthető
FŰSZER. zsírosabb húsátelekhez adva segíti az emésztést. Illik vadpecsenyéhez, szószokhoz, mártásokhoz, sajtokhoz.
Forrás : http://gyogynovenyek.blogspot.com/
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.